Majowe Święta. 01,02,03.05

Majowe święta mają w Polsce różną historię , oraz genezę pochodzenia. Wbrew pozorom nie są to nasze w całości Europejskie .

Pierwszy Maja , tak zwane święto pracy . Pochodzi z terenów Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. A dokładne z roku 1886 związkowiec i anarchokomunista Albert Person , postanowił pomóc robotnikom z jednej z fabryk w USA , gdzie właściciel firmy postanowił zmordenizować fabrykę , i groziło zwolnienie części pracowników. Więc zorganizowano strajk przed fabryką. Do postulatów strajkujących dodano , 8 h czas pracy , poprawę warunków pracy , przywrócenie zwolnionych do pracy.

Poraz pierwszy na ( ziemiach polskich ) święto pracy obchodzono 1890 r. Od 1950 uchwałą Sejmu jest to święto pracy na terenie RP. Obecnie odchodzone w różnych formach i przez różne organizację w inny sposób. Wśród organizatorów współczesnego święta pracy można wymienić [ OPZZ , SLD , Ruch Sprawiedliwości Społecznej , Pracownica Demokracja i inni ].

Drugi Maja , Święto Barw Narodowych. 31.01.1980 Parlament Rzeczypospolitej Polskiej uchwala Ustawę o Godle , Barwach i Hymnie Polski. Natomiast w dniu 20.02.2004 r Sejm podejmuje decyzję o ustanowieniu Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Barwy Biało-Czerwone oficjalnie zostają uznane za barwy Polskie , dopiero od 03.05.1792 r ( Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone.)

Trzeci Maja , Święto Konstytucji. Jest to święto upamiętniające uchwalenia 1 Konstytucji Polski . 3 maja 1791 uchwalono drugą po korsykańskiej konstytucję w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Wyprzedziła m.in. konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

Autor: Głos News

Witryna Głos News poświęcona wydarzeniom w Kraju , oraz innym ważnym sprawom dla Społeczeństwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: