„Cudze oczy to nasze więzienia, cudze myśli – nasze klatki”. MANIFA 07.03.2021 R WARSZAWA.

Manifa, która początkowo została jednorazowo zorganizowana w proteście przeciwko policyjnej akcji w Lublińcu, gdzie policjanci na podstawie anonimowego donosu zatrzymali w czasie badania pacjentkę ginekologa i zmusili ją do poddania się badaniu kryminalistycznemu, przerodziła się z czasem w ogólnopolską demonstrację feministyczną oraz ogólnie antydyskryminacyjną, a także otwarcie antyklerykalną. Nastąpiła stopniowa radykalizacja haseł , przez radykalizację życia publicznego i podejście rządzących do tematów związanych z sprawami kobiecymi.

Foto z Manify we Wrocławiu

Historia i poruszane tematy

 • Pierwsza Manifa odbyła się 8 marca 2000 w Warszawie pod hasłem „Demokracja bez kobiet to pół demokracji”. Jej celem było zwrócenie uwagi na nasilającą się, zdaniem organizatorek i uczestników, tendencję przyzwolenia na dyskryminowanie kobiet, czego objawem miała być m.in. tzw. „polityka prorodzinna” ówczesnego rządu AWS.
 • 2001: II Manifa hasło przewodnie: „Nie daj sobie zamknąć ust byle czym” odbyła się 8 marca 2001.
 • 2002: III Manifa pod hasłami „Moje życie – mój wybór” oraz „3 razy TAK: TAK dla edukacji seksualnej, TAK dla antykoncepcji, TAK dla prawa do aborcji”
 • 2003: IV Manifa „Nasze ciała, nasze życie, nasze prawa” odbyła się 8 marca 2003. Uczestniczki manifestowały przeciwko przemocy domowej oraz, ich zdaniem, obecnym w życiu publicznym seksizmowi, obraźliwym dla kobiet reklamom, a także zachodzącemu, ich zdaniem, łamaniu praw obywatelskich, szczególnie praw reprodukcyjnych. W Manifie w Warszawie wzięło udział około 300 osób.
 • 2004: V Manifa „Dziewczyny potrzebne są czyny”, 7 marca 2004.
 • 2005: VI Manifa „Jesteśmy silne, razem silniejsze”, 6 marca 2005,
 • 2006: VII Manifa „Walczmy razem! Bądźmy wolne! Brońmy swoich praw!”, 5 marca 2006, wyruszyła spod budynku Sejmu.
 • 2007: VIII Manifa „Wielki marsz solidarności kobiet”, 4 marca 2007, przemaszerowała z pl. Defilad na ul. Wiejską.
 • 2008: IX Manifa „Hasło dowolne, chcemy być wolne”, 8 marca 2008, poruszała tematy ochrony zdrowia, przemocy w rodzinie oraz dyskryminacji finansowej kobiet. Akcję wspierali i udział wzięli, wśród 2000 innych uczestników i uczestniczek, między innymi: Magda Mosiewicz, Kinga Dunin, Maja Ostaszewska, Izabela Jaruga-Nowacka, Magdalena Środa, Katarzyna Herman, Robert Biedroń (wraz z babcią), Hanna Samson, Jacek Żakowski, Katarzyna Kwiatkowska, Piotr Pacewicz, Katarzyna Miller, Janina Paradowska.
 • 2009: X Manifa „Każda ekipa ta sama lipa”. Protestowano m.in. przeciwko postulowanej przez Jarosława Gowina ustawie bioetycznej, uniemożliwiającej stosowanie zapłodnienia pozaustrojowego.
 • 2010: XI Manifa „Żłobki, a nie stadiony”. Udział w demonstracji wzięli m.in. Ryszard Kalisz, Zuzanna Łapicka i Daniel Olbrychski.
 • 2011: XII Manifa „Dość wyzysku, wymawiamy służbę” w Warszawie odbyła się 6 marca 2011; była poświęcona pamięci Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła rok wcześniej w katastrofie lotniczej.
 • 2012: XIII Manifa „Przecinamy pępowinę” w Warszawie 11 marca 2012, która zgromadziła wedle różnych źródeł 1500, 2000 lub ponad 3000 osób, odbyła się pod hasłami antyklerykalnymi, przechodząc spod Pałacu Kultury i Nauki przed gmach Sejmu.
 • 2013: XIV Manifa ,„O Polkę niepodległą” przeszła przez Warszawę 10 marca 2013 roku. Jeden z najważniejszych postulatów XIV Manify brzmiał: „Powiedzmy głośno, że chcemy być wolne. Chcemy być niepodległe! Chcemy odzyskać nasze siły, nasz czas i nasze ciała! Jeszcze Polka nie zginęła!”.
 • 2014: XV Manifa „Równość w domu, w szkole, w pracy” przemaszerowała 9 marca 2014. XV Manifa była całkowicie poświęcona tematowi Gender i histerii z nim związanej. W marszu wzięło udział około 5 tysięcy osób.
 • 2015: XVI Manifa „Wszystkie jesteśmy u siebie” odbyła się 8 marca 2015. Wśród najważniejszych obszarów tego hasła wskazywano przemoc wobec kobiet, problem niepłacenia alimentów, migrantki, uchodźczynie.
 • 2016: XVII Manifa „Aborcja w obronie życia” odbyła się 6 marca 2016. Najważniejszym tematem Manify była legalna, bezpieczna i darmowa aborcja, ale podczas marszu i w gazetce upominano się o szeroko rozumianą sprawiedliwość reprodukcyjną, czyli in vitro, godne porody, edukację seksualną, darmową antykoncepcję itd.
 • 2017: XVIII Manifa „Przeciw przemocy władzy: dość wyzysku reprodukcyjnego”, 5 marca, była protestem przeciwko wszelkiej przemocy – instytucjonalnej, systemowej, ekonomicznej, fizycznej, seksualnej, psychicznej, symbolicznej, przeciwko zaniechaniom i bierności tam, gdzie potrzeba pomocy i wsparcia. Wskazywano, że wyzysk reprodukcyjny ma wymiar prawny, społeczny i ekonomiczny, i że prowadzi do ubóstwa, coraz większych podziałów społecznych i marginalizacji. Zorganizowano również pierwszą Manifę w Lublinie.
 • 2018: XIX Manifa „Aborcja nie policja. Pomoc wzajemna nie przemoc systemowa” przeszła ulicami Warszawy 4 marca. W haśle Manify zawierały się nie tylko prawa reprodukcyjne, ale także bezpieczeństwo socjalne, nierówności ekonomiczne, wykluczenie migrantek i migrantów, osób niepełnosprawnych, osób starszych, bezrobotnych i osób pracujących na umowach śmieciowych. Manifa pod tym samym hasłem odbyła się w wielu miastach: 3 marca – Łódź; 8 marca – Kraków, Trójmiasto; 10 marca – Katowice, Lublin, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław.
 • 2019: XX Manifa „To my jesteśmy rewolucją. Dość litości dla przemocowych gości” odbyła się w Warszawie 3 marca, tradycyjnie w niedzielę poprzedzającą Dzień Kobiet. Organizatorki wskazywały na rewolucyjny potencjał siostrzeństwa, samoorganizacji i pomocy wzajemnej i zachęcały do budowania sieci wsparcia i wspólnego wyrażania sprzeciwu wobec osób stosujących przemoc – fizyczną, psychiczną, seksualną lub ekonomiczną
Manifa Warszawa 2009

„Cudze oczy to nasze więzienia, cudze myśli – nasze klatki”.

Hasło Manify w 2021 r , jak same organizatorki piszą jest to nietypowa manifa i w nietypowy sposób przeprowadzona.

Od ponad 20 lat, co roku, w okolicach 8 marca ulicami Warszawy szła warszawska Manifa. Obecnie, czasy takie, że nic tylko śmiać się lub płakać, albo wychodzić na ulicę. Na ulicę wychodzimy dużo, jak napisała Lola „nigdy nie spędziłam tyle czasu ‘ na ulicy ’ w tak krótkich odstępach czasu, z tyloma ludźmi”. Wielkie brawa dla nas wszystkich, za protestowanie i wspieranie protestów.

Cudzym myślom i cudzym oczom chcemy przeciwsta­wiać bezgra­niczność sio­strzeń­stwa i fan­ta­zji, która nie zatrzy­muje się przed niczym. Każdy aspekt naszego życia ma jakieś granice. Granice, które chcemy stawiać, ale również te, które chcemy łamać, przekraczać lub całkowicie znieść. Zaczynając od granic języka, cielesności, granic pamięci o kobietach,granic między lepszymi a gorszymi, granic wyzysku, wytrzymałości, granic absurdu w działaniach państwa, kościoła i kapitału aż po granice państwowe.

Radosław Cetra Warszawa, Polska – 2009-03-08 Manifa

Gra startuje w niedzielę. Karty zaczynamy wydawać 7 marca, o godzinie 14.00 przy PKiN, przy wejściu głównym od strony placu Defilad. Na kartach znajdować się będą ciekawe zadania, a czas oczekiwania w kolejce umilać będzie muzyka.

Autor: Głos News

Witryna Głos News poświęcona wydarzeniom w Kraju , oraz innym ważnym sprawom dla Społeczeństwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: