DEPRESJA CHOROBA ŚWIATOWA – DIALIZA I DEPRESJA JAK WALCZYĆ

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jednym z głównych powodów samobójstw. Zdaniem psychiatrów w ciągu najbliższej dekady może stać się najczęściej rozpoznawaną chorobą na świecie. Szacuje się, że na depresję choruje na całym globie około 350 mln ludzi. W Polsce może zmagać się z nią nawet 1,5 mln osób. Każdy może cierpieć na depresję. Badania wskazują, że depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, leczonych dializami.

Postrzeganie przewlekłej choroby w połączeniu z wymagającym charakterem zabiegów dializacyjnych może przeszkadzać w wielu aspektach życia pacjenta. Zwraca się uwagę na to, że pacjenci dializowani potrzebują szczególnej troski i wskazówek, jak mogą radzić sobie emocjonalnie z przewlekłą chorobą nerek i ratującymi życie dializami. Połączenie objawów fizycznych charakterystycznych dla przewlekłej choroby nerek i niepokoju psychicznego prowadzi do obniżenia jakości życia, co przyczynia się do rozwoju depresji u dializowanych pacjentów.

Osoba, która dowiaduje się o przewlekłej chorobie nerek i konieczności rozpoczęcia dializoterapii, może być przytłoczona zbyt dużą dawką informacji na temat swojego stanu zdrowia. Pacjenci stają wówczas w obliczu trudnych emocjonalnych wyzwań. – Kiedy dodamy do tego silne emocje związane z koniecznością zmiany dotychczasowego trybu życia – pilnowania terminów zabiegów dializ, przestrzegania zasad dietetycznych i nierzadko utratę dotychczas pełnionych ról społecznych i zawodowych, np. rezygnację z uprawianej dyscypliny sportowej – może to, niestety, prowadzić pacjenta do poczucia rozpaczy, bezsilności i smutku – mówi Szymon Brzósko, dyrektor medyczny DaVita, nefrolog, adiunkt I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ UM w Białymstoku. 

Dializa nerek - na czym polega, jak często się ją wykonuje? - Dbam o Zdrowie
Foto z internetu -Materiał poglądowy

Żadnego z tych odczuć nie powinniśmy lekceważyć, lecz zainteresować się uczuciami pacjenta, poświęcić mu czas, wesprzeć rozmową lub po prostu wysłuchać. – W naszej sieci stacji dializ pacjenci mogą zwrócić się do swoich zaufanych opiekunów, pielęgniarek i lekarzy, aby omówić sposoby radzenia sobie z objawami spadku nastroju. Wierzymy, że zwierzanie się innym może ostatecznie pomóc w ratowaniu życia – dodaje dyrektor medyczny

Jakie objawy mogą wskazywać na stan depresyjny? 

 • Ciągły smutek, utrata radości życia
 • Ograniczenie aktywności życiowych, zmniejszenie kontaktów z przyjaciółmi i rodziną 
 • Większe niż zazwyczaj trudności z podejmowaniem decyzji 
 • Łatwość wpadania w złość i stan zdenerwowania, wyższy próg drażliwości
 • Pesymistyczne myśli
 • Ciągłe zmęczenie, obniżenie poziomu energii
 • Wzmożona chęć spania, zaburzenia snu
 • Trudności z koncentracją
 • Myśli i próby samobójcze
 • Spadek libido
 • Wahania wagi, brak apetytu

Depresja może naśladować objawy charakterystyczne dla szeregu innych chorób. Dlatego nie warto zwlekać z rozmową ze specjalistą (psychologiem, psychoterapeutą, psychiatrą), by mógł on postawić diagnozę na podstawie podanych przez pacjenta objawów.

Depresja jest chorobą, która powinna być leczona przez specjalistę w taki sam sposób, jak mogą być leczone cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby gastroenterologiczne. Depresja nie oznacza także, że dana osoba jest gorsza czy smutna z natury. – Podczas Światowego Dnia Walki z Depresją pragniemy zwrócić uwagę na stygmatyzację depresji. Nadal wiele osób, które czują spadek nastroju, obawia się powiedzieć o swoich odczuciach, nawet rodzinie lub przyjacielowi. Kiedy czujemy się gorzej, boimy się poprosić o pomoc. Mówmy o depresji otwarcie, rozmawiajmy więcej ze sobą nawzajem, zainteresujmy się samopoczuciem bliskich nam osób, szczególnie gdy mogą postrzegać swój zmieniony stan zdrowia i konieczność leczenia dializami jako dużą zmianę w życiu. Rozmowa na temat depresji pomoże przełamać tabu – apeluje Szymon Brzósko.

Nieleczona depresja jest niebezpieczna, może doprowadzić cierpiącą osobę do samobójstwa. Pamiętajmy, że w stanie obniżonego spadku nastroju lub depresji leki może przepisać tylko psychiatra, który jest lekarzem; psycholog i psychoterapeuta nie mogą prowadzić leczenia farmakologicznego i wypisywać recept. Warto, by podczas wizyty u psychiatry pacjent poinformował lekarza, że choruje na przewlekłą chorobę nerek lub jest dializowany. Lekarz będzie mógł dostosować dawki leków dla pacjenta, który znajduje się w schyłkowej fazie choroby nerek. 

Lisie Sprawy - Liski! Obchodzimy dziś Ogólnopolski Dzień Walki Z Depresją, chorobą dotykającą naprawdę wiele osób. Jeśli zmagacie się z nią, albo dotyka Waszych bliskich, musicie wiedzieć, że nie jesteście z tym

Przewlekła choroba nerek to obecnie jedno z najczęściej występujących schorzeń cywilizacyjnych. Na całym świecie choruje na nią już prawie 700 mln osób. Choroba ma charakter postępujący – prowadzi do pogarszania się czynności nerek. Kiedy nerki przestają pracować, pacjent wymaga leczenia nerko zastępczego: przeszczepienia nerki lub dializoterapii. Dializy są zabiegiem ratującym życie. W Polsce dializowanych jest ponad 20 tys. osób.

Jakość życia u chorych dializowanych ze względu na metody terapii nerko zastępczej pacjenci doświadczają wielu problemów natury psychologicznej, społecznej oraz zawodowej, które mogą w istotny sposób wpływać na komfort i jakość ich życia. Z jednej strony niedogodności wynikają z natury samej choroby, a z drugiej dochodzą niedogodności i ograniczenia spowodowane stosowaną metodą leczenia. Zgodnie z definicją zaproponowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zdrowie oznacza stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrego samopoczucia (bądź dobrostanu), a nie tylko brak choroby lub niedomagania.

W sferze opieki zdrowotnej jakość życia uwarunkowana jest stanem zdrowia chorego i odbieraniem przez niego funkcjonalnych efektów choroby oraz sposobu i skuteczności jej leczenia. Przewlekłe schorzenia i ich leczenie wpływają na różne obszary życia człowieka. Choroba nerek zaczyna się niepostrzeżenie i jest diagnozowana najczęściej „przy okazji” – przypadkiem. Pacjenci zdiagnozowani późno wymagają dializ lub przeszczepu nerki. Jednak w większości przypadków chorzy muszą się pogodzić z obecnością terapii nerko zastępczej przez wiele lat, a często do końca życia.Pacjenci poddawani dializie należą do grupy przewlekle chorych. Zarówno procedury leczenia, uciążliwość dojazdów jak i zależność od opieki medycznej i innych osób wpływają na zmianę stylu życia – często w bardzo negatywny sposób. Leczenie nerko zastępcze wywołuje u pacjentów obniżony nastrój, który może rozwinąć się w depresję, a także inne uciążliwe dolegliwości, jak np. objawy lękowe, zaburzenia snu i dyskomfort fizyczny (osłabienie organizmu, bóle, częste infekcje). Wszystkie objawy i ich następstwa wpływają na jakość życia chorych dializowanych. Zmianie ulega życie rodzinne, które m. in. poprzez konieczność przestrzegania specjalnej diety i wizyty w klinikach, zostaje podporządkowane chorobie.

Chorzy najczęściej muszą także zrezygnować z pracy i innych aktywności – ulubionego hobby czy sportu. Metoda prowadzenia dializy, jakość opieki medycznej i indywidualne podejście personelu znacząco wpływają na jakość życia pacjentów. Ocena jakości życia chorego dializowanego powinna wiązać się z oceną jakości opieki medycznej. Połączenie terapii medycznej i indywidualnej opieki psychologicznej służy nie tylko obniżeniu śmiertelności, przedłużeniu życia, ale również poprawie jego jakości na poziomie pacjenta, rodziny, związku chorego z pielęgniarką i lekarzem czy relacji społecznych. Szczególne znaczenie dla jakości życia chorych dializowanych wydaje się mieć rodzaj stosowanej terapii nerko zastępczej – hemodializa lub dializa otrzewnowa oraz odczuwane w czasie zabiegu i między cyklami zabiegów dolegliwości. Dlatego celem prezentowanej pracy było porównanie jakości życia pacjentów poddawanych dwóm różnym typom dializy.

Autor: Głos News

Witryna Głos News poświęcona wydarzeniom w Kraju , oraz innym ważnym sprawom dla Społeczeństwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: