200 TYGODNI – 2017/2021 LITERIADA WARSZAWSKA

30 Kwietnia 2017 roku , obywatelki i obywatele mieszkańcy Warszawy po raz pierwszy stanęli na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie z kartonami na których były wypisane litery ( na początku nazwane wydarzenie KARTONADIA ) ,potem nazwa została zmieniona na LITERIADA.

Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba, ludzie stoją i odzież wierzchnia
Foto Wiesław Piasecki , ze strony Facebook Literiady.

28 Lutego 2021 r , po raz Dwusetny osoby stanęły na Krakowskim Przedmieściu z hasłem STOP FASZYZMOWI – KONSTYTUCJA . Posłuchajmy wypowiedzi uczestników tej jubileuszowej Literiady.

Zobaczmy też zarejestrowany materiał przez Mateusza Kijowskiego , z YouTube Video Kod .

Od 3 lat i 10 miesięcy w każdą niedzielę stajemy na Krakowskim Przedmieściu w rytmie Ody do Radości, słuchając poruszającej Preambuły do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.Ideą Literiady jest wspieranie, pokazywanie i trwanie przy tym, co jest dla nas ważne, co ma sens. Praworządność, ład prawny jako podwaliny demokratycznego państwa prawa.

Wydawać by się mogło, że kiedyś wspieraliśmy Konstytucję RP a teraz wkradł się chaos. To jednak nie chaos, to wspieranie coraz szerszej palety wartości, które są zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej. Niezależne sądy, niezawiśli sędziowie, prawa mniejszości, niezależny urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, prawa człowieka, prawa obywatelskie, zakaz propagowania faszyzmu, praworządność, za której obronę szykanowani są prokuratorzy. To nie chaos. Podnosimy i upominamy się o te wartości, ponieważ nastąpił na nie atak. Czy możemy milczeć w takiej sytuacji?

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „NA JRA OD 5LAT A.DUDA DRWI Z PRZYSIĘGI KTORĄ SKŁADAŁ NA KONSTYTUCJĘ”

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włożyli swój wkład w powstanie Literiady. Nie sposób wymienić wszystkich z nazwiska. Z kolei pomijając kogoś, moglibyśmy sprawić mu przykrość. A przecież nie dla osobistej chwały, ale dla sprawy wyszliśmy na ulicę i stoimy na niej do dzisiaj.Więc jeszcze raz – serdeczne podziękowania za największy i najmniejszy wkład, dla wszystkich razem i dla każdego z osobna. Dla wszystkich, dzięki którym Literiada żyje i działa – od początku do dzisiaj. Serdeczne podziękowania dla każdego uczestnika, dla każdej Literki, że było i jest dla kogo przygotowywać i organizować Literiadę.

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby

Uczestnicy 200 literiady wspominali też zmarłych dwóch nieodłącznych kolegów :

Piotra Ruszczewskiego : Osoby która na początku nagłaśniała Literiadę ( na wózku inwalidzkim umieszczał głośnik ) , członka Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego , miłośnika Wisły człowiek dusza , przyjaciel ludzi opozycji ulicznej.

Foto z Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Drugą wspominaną osobą był Bogusław Stanisławski , założyciel i pierwszy prezes Amnestii International w Polsce , działacz społeczny przyjaciel wielu pokoleń , człowiek który dodawał otuchy uczestnikom Literiady.

Materiały prasowe : Bogusław Stanisławski

Na początku jedna litera widniała na jednym kartonie. Literiada była rozległa, hasła nie mieściły się w obiektywach aparatów. Dzisiaj, ze względu na rzeczywistość pandemiczną, na jednym kartonie umieszczamy kilka słów, by stworzyć hasło. Jednak używamy różnych sposobów, aby Literiada istniała nadal. Aby nie pozwolić się zepchnąć z ulicy. Wiele można pisać o dziejach Literiady – wszak prawie 4 lata to szmat czasu.

Autor: Głos News

Witryna Głos News poświęcona wydarzeniom w Kraju , oraz innym ważnym sprawom dla Społeczeństwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: