KORONAWIRUS A GOSPODARKA. CYKL ARTYKUŁÓW O SYTUACJI W POLSCE.

Tym artykułem rozpoczynamy cykl związany z koronawirusem a wpływem na gospodarkę. W dzisiejszym materiale przedstawimy dwie branże , które są powiązane ze sobą. A mianowicie gastronomię i turystykę.

Obrazek Poglądowy z sieci Internet.

Gastronomia w okresie pandemii.

Gastronomia w Polsce liczy około ( placówki gastronomiczne 5 837 , bary 5 829 , inne punkty żywienia zbiorowego 6 583 ) . Przedsiębiorcy w branży gastronomicznej, jeśli jeszcze w niej są, muszą czuć się bardzo osamotnieni. Mają bowiem do czynienia z sytuacją znacznie trudniejszą niż w pierwszym lockdownie – wkrótce minie trzeci miesiąc zamknięcia lokali na czas nieokreślony i póki co nie widać realnego terminu ponownego otwarcia. Z drugiej strony, postulaty restauratorów do rządzących są permanentnie ignorowane, co prowadzi do tego, że przymusowe zamknięcie nie zostanie w najmniejszym stopniu zrekompensowane.

To, co może najbardziej irytować branżę, poza bezsilnością w rozmowach z rządem, jest rażąca niesprawiedliwość przyjmowanych rozwiązań . Znamienny był ciąg wydarzeń po ogłoszeniu przez rząd w piątek (6 listopada) wieczorem zamknięcia sklepów meblowych. Następnego dnia, w sobotę wiceminister MSWiA przepraszał, a już w poniedziałek minister rozwoju Jarosław Gowin, jako pierwsze tego dnia, miał zaplanowane z polecenia premiera spotkanie z branżą sklepów meblowych w celu wypracowania zasad sanitarnych dla ich ponownego otwarcia. Tymczasem restauracje pozostają zamknięte już od trzech miesięcy, bez horyzontu czasowego na ponowne otwarcie, ani jakichkolwiek instrumentów pomocowych.

O sytuacji branży gastronomicznej niech świadczy rozmowa którą redakcja przeprowadziła z jednym z restauratorów w Warszawie. Rozmowę przeprowadziliśmy w lokalu na Warszawskiej Pradze przy ulicy Francuskiej.

Jak Wyglądała sytuacja w Pana przypadku na początku ogłoszenia przez Rząd pandemii koronawirusa?

Na samym początku było nam bardzo ciężko , ale potem trochę zaczęliśmy sprzedawać na wynos i jakoś sytuacja się poprawiła , nawet otrzymaliśmy niewielką pomoc w ramach tak zwanych tarcz . Chociaż ta pomoc nie była wielka ale trochę nas wspomogła.

  • Jak Pan spogląda na projekt strajku przedsiębiorców , tak zwane ,,otwieraMY”?

Ja akurat wśród swoich znajomych nie mam osób które by się w jakiś sposób przyłączyły się do tego projektu . Ale prywatnie nie podzielam tego typu akcji , i sam nie planuję się przyłączyć do tej inicjatywy.

  • Z informacji które posiada redakcja , są plany na pewne zmiany i pozwolenie na otwarcie w reżimie sanitarnym restauracji , jak Pan widzi taką możliwość .

Już mieliśmy taką możliwość , i uważam że jest to dobry pomysł i oczekuję na propozycję ze strony rządowej , jeżeli chodzi o warunki otwarcia restauracji na jakiś sensownych warunkach ( jak to miało miejsce w zeszłym roku , na przełomie Czerwca i Lipca . ).

Obrazek poglądowy z Internetu.

Branża Turystyczna a pandemia.

W przypadku branży turystycznej sytuacja jest bardziej złożona . Bo tutaj mamy do czynienia z miejscami do noclegu ( Hotele-Hostele-kwatery prywatne – { według GUS w 2019 r było 11 251 obiektów } ) , muzeami { według GUS w 2019 r było 959 obiektów muzealnych w Polsce } , przewodnikami turystycznymi , pilotami wycieczek i gastronomią , transportem.

Jak możemy poczytać na różnych forach związanych z branżą turystyczną , sytuacja jest bardzo niepokojąca. Z informacji do których dotarła redakcja , od początku obowiązującego reżimu sanitarnego w wyniku zagrożenia przez COVID-19 z rynku zniknęło 305 obiektów noclegowych , 245 obiektów gastronomicznych , i kilkuset ludzi zajmujących się czy jako przewodnicy czy jako piloci wycieczek zrezygnowało z tego tupu działalności.

Posłuchajmy sami co mają do powiedzenia sami zainteresowani ( konferencja prasowa z dnia 19.01.2021 r o godzinie 10:00 )

Film z zasobów prywatnych : Andrzej Wnęk Pilot Wycieczek Poznań.

Dane które redakcja przytacza w artykule pochodzą z strony www Głównego Urzędu Statycznego ( https://bdl.stat.gov.pl/BDL/start ).

Następny artykuł z tej Seri poświęcony będzie transportowi .

Autor: Głos News

Witryna Głos News poświęcona wydarzeniom w Kraju , oraz innym ważnym sprawom dla Społeczeństwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: